Ľud volá po krvi

Autor: Ladislav Rovinský | 5.4.2012 o 21:55 | (upravené 5.4.2012 o 22:06) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1336x

V histórii sa neraz stalo, že ľud vnímal ako prejav spravodlivosti to, ak sa pán dostal pod katov meč. Málo mu už záležalo na tom, či po spravodlivom procese. Právo - neprávo, len nech padne hlava.

 

Keď v päťdesiatych rokoch odsúdili Rudolfa Slánského (do roku 1951 generálneho tajomníka ÚV KSČ) a v roku 1952 ho popravili - ľudia to vnímali ako prejav spravodlivosti, ktorá neberie ohľad na postavenie obvineného. Podobne dopadli aj ďalší - k spokojnosti ľudu.

Keď zavreli ministra Baráka za šmelinu (?)  - ľud si povedal - tak mu treba. A tak štátna moc raz začas niekoho spravodlivo (?) zavrela a všetci boli akosi uspokojení - "systém funguje".

Prostý ľud vždy potešilo, keď nejaké zviera zavreli. (A "zviera" je každý, kto je o stupienok vyššie, ako som ja.) Nie je dôležité, či boli a či neboli dôkazy - "zviera má ísť za mreže".

V rokoch reálneho socializmu sme o verejnej kontrole justície mohli snívať (nutné poznamenať že určite nie všetci sedeli nevinne).

Po roku 1989 sa veci mali zmeniť. Tí istí prednovembroví sudcovia, prokurátori, vyšetrovatelia mali fungovať spravodlivo. Tí istí, ktorí presadzovali triednu - socialistickú zákonnosť sa stali demokratmi (niektorým sa to aj podarilo)... Tí, ktorí prijímali inštrukcie z "okresu", "kraja" či "úvé" sa mali stať nezávislými (niektorým sa to aj podarilo)...

Som vždy prekvapený, ako rýchlo a hlasno ľudia vedia odsúdiť. Málokto sa pýta po dôkazoch, skúma okolnosti a rozmýšľa...

Teraz všetci odsúdime Čuňa a spol. Veď odsúdiť druhého je tak oslobodzujúce. Uvoľňuje to vnútorné napätie a nahromadenú zlosť. Preto aj časté sklamanie z oslobodenia toho, ktorého sme tak ľahko odsúdili...

Počkajme trpezlivo a uvidíme - možno sa dočkáme skutočne spravodlivého rozsudku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?