REFERENDUM A INÉ KÚZLENIE OKOLO URÁNU

Autor: Ladislav Rovinský | 19.5.2014 o 0:00 | (upravené 19.5.2014 o 16:03) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  389x

Osud iniciatívy Novotný – Štefanec je jasný – bude sa opakovať osud pokusu poslankyne Tkáčovej spred piatich rokov.   Osud zastieracej iniciatívy Raši- Žiga asi tiež, je pravdepodobné, že neprežije ani na vláde... Zdá sa, že riešenie nielen uránu v Košiciach má v rukách premiér – žiadosť o vykonanie nápravy mu bola doručená...

Legislatívna iniciatíva Žiga – Raši vznikla ako reakcia na sústredený tlak verejnosti.

Až keď na tento tlak zareagovali návrhom Zákona o zákaze ťažby uránu dvojica poslancov Novotný – Štefanec objavila sa legislatívna Žiga – Raši.  Časové aj obsahové súvislosti sú zrejmé a nie je to náhodný súbeh iniciatív.

Divadielko, ktoré aktéri legislatívnej iniciatívy pred jej prezentáciou predviedli milovníkov folklóru potešilo.  15. Mája 2014 (TASR): „ Primátor mesta Košice Richard Raši opakovane vyzval ministra životného prostredia Petra Žigu, aby v čo najkratšom možnom čase vypracoval a aby následne v skrátenom legislatívnom konaní Národná rada SR schválila zákon, ktorý natrvalo a účinne zabráni ťažbe uránu pri Košiciach.“ Minister Žiga na opakovanú výzvu hrdinného primátora reagoval skôr, než oschla tlačiarenská čerň - 16.mája 2014 (na druhý deň) slovami „...My, po niekoľkomesačnej diskusii a po veľmi intenzívnej spolupráci s primátorom mesta Košice pánom Rašim sme sa rozhodli, že ako ministerstvo životného prostredia predložíme v stredu na rokovanie vlády Slovenskej republiky novelu geologického zákona, kde by sme chceli definitívne vyriešiť problematiku ťažby uránu na Slovensku a v tomto prípade aj v Košiciach tým, že zmeníme geologický zákon...“ Aj návrh zákona je ľúbivý. Myšlienka referenda, vyžadujúceho súhlas obyvateľov lokality s ťažbou je pozitívna a mala by sa však týkať akejkoľvek ťažby – nielen rádioaktívnych nerastov.  Momentálne Slovensko straší nielen ťažba uránu, ale aj ťažba zlata kyanidovou metódou. Ekologické dopady ťažby uránu a ťažby zlata kyanidovou metódou sa dotýkajú nielen tej-ktorej lokality, ale celého Slovenska. Aj minister Žiga pri prezentácii protiuránovej legislatívnej iniciatívy tandemu Raši - Žiga vyhlásil: „Chceme, aby sa zakázala ťažba rádioaktívnych látok na území Slovenskej republiky...“ Teda – návrh zmeny zákona nerieši len lokality, ale celé územie SR. Schvaľovacie  referendum ťažby rádioaktívnych nerastov („uránu“) by nemalo byť lokálne ale celoštátne. Nie je to zákon o ťažbe ložiska v Košiciach ale o ťažbe uránu na Slovensku. Lokálne schvaľovacie referendá by sa mali týkať akejkoľvek ťažby – nielen vyhradených nerastov.

Iniciatíva Žiga – Raši vznikla ako pokus odviesť pozornosť od Výzvy R. Ficovi aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=765426 .

 Ako sami autori (Žiga-Raši) priznávajú, ich iniciatíva sa snaží obísť blokovanie zmien územných plánov v dotknutých lokalitách ministrom Malatinským (jeho ministerstvom a jemu podriadeným Obvodným banským úradom). Teda iniciatíva Žiga – Raši predstavuje snahu nie riešiť, nie vykonať nápravu, ale obísť Malatinského. Minister Malatinský nerešpektuje kompetenciu samospráv rozhodovať o funkčnom a priestorovom usporiadaní územia. (V prípade Košíc návrh zmeny ÚPN HSA Košice a návrh zmeny ÚPN VÚC KSK). Ministerstvo hospodárstva nerešpektuje odmietavé stanoviska verejnosti k ťažbe rádioaktívnych nerastov a ku použitiu kyanidovej technológie pri ťažbe a spracovaní zlata. Odporcovia ťažby rádioaktívnych nerastov a zlata s použitím kyanidovej technológie požiadali premiéra SR Róberta Fica o vykonanie nápravyaby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých  ministerstvo hospodárstva zmení svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu ku legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch, vyjadrenia ministerstva a obvodných banských úradov, ktoré nerešpektujú stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv.  

 V prípade Košíc mesto Košice aj KSK sa pridali ku výzve, ale predstavitelia samospráv mesta Košice a Košického samosprávneho kraja nesúhlas MH SR a ObBÚ so zakomponovaním zákazu ťažby na ich území trpne akceptujú bez zjavného úsilia o prekonanie blokácie. Predseda vlády na výzvu na zjednanie nápravy nereaguje – tým smer ku ťažbe podporuje.   Pri rozhodovaní o ďalšom osude ťažby a spracovania uránu na Slovensku (teraz o Košiciach – Kuriškovej) zákonný rámec určujú najmä Zákon o geologických prácach (geologický zákon), Zákon o ochrane a využití nerastného bohatstva  (Banský zákon) a Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)). Je pravdepodobné, že nesystémové legislatívne opatrenia, či zmeny, len vytvárajú priestor na súdne spory neskôr...

Minister životného prostredia vo veci konal, (posunul veci smerom ku ťažbe) minister hospodárstva tiež (posúva veci smerom ku ťažbe), ostáva tretí (mlčiaci) minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja... (Na vláde by sa obcí mohol zastať aj minister vnútra.)

Osud iniciatívy Novotný – Štefanec je jasný – bude sa opakovať osud pokusu poslankyne Tkáčovej spred piatich rokov.

Osud zastieracej iniciatívy Raši- Žiga asi tiež, je pravdepodobné, že neprežije ani na vláde...

Zdá sa, že riešenie nielen uránu v Košiciach má v rukách premiér – žiadosť vykonanie nápravy mu bola doručená...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?