Za čo majú platiť ďalšie tisíce Košičanov

Autor: Ladislav Rovinský | 1.6.2015 o 17:30 | (upravené 1.6.2015 o 17:55) Karma článku: 6,03 | Prečítané:  1732x

V Košiciach radnica pripravuje zmeny v poplatkoch za parkovanie.   http://kosice.korzar.sme.sk/c/7834661/za-parkovanie-maju-platit-dalsie-tisice-kosicanov.html

Pred zavedením zmien v poplatkoch za parkovanie musí byť verejnosť informovaná nielen  o spôsobe(kde v akej výške) ale, hlavne, o dôvodoch

PREČO „SA TO“ STALO
Parkovné má dve funkcie - ekonomickú a regulačnú.
Regulácia parkovania v meste je v poriadku. Úlohou parkovacích poplatkov je primárne regulovať požiadavku na parkovacie miesta a nie vytváranie zisku.
V tomto prípade je to ale asi hlavne o ekonomickej funkcii poplatkov.

Niekto strihal pásky – iní to zaplatia
Pred  MS v hokeji sa prijalo rozhodnutie – postaviť parkovací dom. Ekonomicky nerentabilná stavba parkovacieho domu (lebo MS v hokeji) odčerpáva financie mesta . SMMK chcel splácať úver nielen výnosmi z parkovného v parkovacom dome, ale z celého systému plateného parkovania v centre.

Niekto má peniaze doma, Košičania zaplatia účet
Dalo sa predpokladať, že príjem z parkovacieho domu nebude stačiť na prevádzkové náklady a splátku úveru. Čo všetci (okrem kompetentných) tušili nastalo... (Betonári mali peniaze doma a mestu ostal na krku úver...). 

Parkovanie v Košiciach prevzala EEI
Čo sa pred voľbami šepkalo po voľbách nastalo - namiesto SMMK nastúpila EEI. Má v nájme na 10 rokov mestské plochy, technické zariadenia v centre i parkovací dom pri Steel Aréne v hodnote 4 milióny eur.
Teda - splátky a prevádzku Parkovacieho domu a parkovísk platia všetci užívatelia parkovísk v meste – a pretože to nestačí okruh zón plateného parkovania sa rozšíri.
Je zrejmé, že ak to bude málo, zaplatia to všetci občania Košíc.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?